Bir çok pilin bir arada perspektif görünümü

EPO-IEA çalışması: pil teknolojilerinde yüksek artış trendi

Avrupa Patent Ofisi

Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) “Pillerde ve elektrik depolamada yenilik - patent verilerine dayalı küresel bir analiz” adlı bir rapor yayınlandılar.

22 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan raporda, 2005 ve 2018 yılları arasında, piller ve diğer elektrik depolama teknolojilerindeki patent faaliyetinin, tüm teknoloji alanlarının ortalamasından dört kat daha hızlı arttığı ve bu artışın dünya çapında yıllık ortalama %14 oranında olduğu ifade ediliyor.

Rapor, pillerin elektrik depolama alanındaki tüm patentleme faaliyetlerinin yaklaşık %90'ını oluşturduğunu ve yenilikteki artışın esas olarak tüketici elektroniği cihazlarında ve elektrikli otomobillerde kullanılan şarj edilebilir lityum iyon pillerdeki gelişmelerden kaynaklandığını gösteriyor.

Çalışma ayrıca, Japonya ve Güney Kore'nin küresel olarak pil teknolojilerinde lider olduğunu ve teknik ilerleme ve seri üretim ile beraber elektrikli araçlar için Li-iyon pilleri alanında 2010'dan bu yana pil fiyatlarının yaklaşık %90 oranında düştüğünü ortaya koyuyor.

Rapor, uluslararası patent aileleri (IPF'ler) açısından ölçülen, 2000 ile 2018 yılları arasında elektrik depolama inovasyonundaki ana eğilimlere ilişkin de veriler sunuyor. Patent başvuruları, ürünler piyasaya sunulmadan aylar, hatta yıllar önce yapıldığından, genellikle gelecekteki teknoloji eğilimlerinin erken bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Rapora göre 2000 ile 2018 arasında, pillerle ilgili buluşlar 10 elektrik depolama patentinden 9’unu oluşturuyor, bu da elektrikli (%9), termal (%5) ve mekanik (%3) depolama çözümlerinin çok ötesine geçiyor.

Rapor, taşınabilir elektronik ve elektrikli araçlarda baskın olan lityum iyon (Li-ion) teknolojisinin, 2005 yılından bu yana batarya yeniliklerinin çoğunu tetiklediğini ortaya koyuyor. Buna göre, 2018'de, Li-iyon hücrelerindeki gelişmeler, diğer kimyasal ürünlere dayalı hücreler ile kıyaslandığında, pil hücrelerine ilişkin patentleme faaliyetlerinin %45'ini oluşturduğu ifade ediliyor. Rapor ayrıca, pil hücrelerinin üretimindeki ve hücreyle ilgili mühendislik gelişmelerinin patent faaliyetinin son on yılda üç kat arttığını da gösteriyor.

Çalışma, Japonya ve Güney Kore'nin başı çektiği Asyalı şirketlerin küresel çaptaki pil teknolojisi yarışında açık ara önde olduklarını gösteriyor. Pil ile ilgili patentlerin ilk 10 küresel başvuru sahibinden 9'u Asyalı şirketlerden oluşuyor. Pil teknolojileri alanında yapılan patent başvurularında Samsung, Panasonic, LG, Toyota ve Bosch ilk 5’de yer alıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.