Great Wall of China

Çin, Lahey Tasarım Tescil Sistemine katıldı

Çin

Çin, Endüstriyel Tasarımların Uluslararası Tesciline Yönelik Lahey Sistemine katıldı. Katılım 5 Mayıs 2022 tarihinde yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren Çin sistem kapsamında tasarım tescili başvurularını kabul etmeye başlayacak.

Çin'in sisteme dahil olmasıyla, Çinli tasarımcılar, tasarımlarını yurtdışında korumak ve tanıtmak için Uluslararası Tasarım Tescili Sistemini kullanabilecekler. Çinliler, 2020'de toplam 795.504 tasarım başvurusunda bulundu. Bu dünya çapında yapılan başvuruların yaklaşık %55'ini temsil ediyor.

Diğer yandan yabancı tasarımcılar da Çin’de Lahey Sistemi kapsamında tasarımlarını tescil ettirme imkanına sahip olacaklar.

Lahey Sistemi, tasarım tescili elde etmek için her ülkede veya bölgede tek tek başvuru yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak tasarım sahiplerine başvuru kolaylığı sağlıyor. Sistemden yararlananlar 90’dan fazla ülkeden istediklerinde tek başvuru ile tasarım tescili talebinde bulunma imkanına sahip oluyorlar. Ayrıca başvurular çevrimiçi olarak yapılabililiyor ve başvuru ücretleri tek kalemde ödenebiliyor.

1 Ocak 2005 tarihinde bu sisteme üye olan Türkiye’de de Lahey Sistemi kapsamında tasarım tescili başvurusu yapılabiliyor.