Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri Madrid Protokolüne katıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Madrid Protokolüne katıldı. Protokol, BAE için 28 Aralık 2021’de yürürlüğe girecek.

BAE Hükümeti Madrid Protokolüne Katılım Belgesini Dünya Fikri Mülkiyet Örgütüne (WIPO) 28 Eylül 2021 tarihinde tevdi etti. BAE'nın katılımıyla, Madrid sistemine üye sayısı 125'e çıktı. Ayrıca, BAE, Körfez İşbirliği Konseyinin (GCC) üyelerinden olan Bahreyn ve Umman ile beraber Protokole katılan üçüncü ülke oldu.

28 Aralık 2021 tarihinden itibaren, BAE ticari marka sahipleri, BAE dışındaki bir veya daha fazla ülkede marka koruması elde etmek için Madrid Protokolü kapsamında başvuruda bulunabilecekler. Ayrıca bu tarihten itibaren, BAE dışındaki ticari marka sahipleri BAE'de marka tescili elde etmek için Madrid Protokolü üzerinden başvuru yapabilecekler.

Madrid sistemi, tek bir başvuruyla birçok ülkede ticari marka başvurusu yapma ve tescil etme imkanı sunuyor. Madrid başvuru süreci, geleneksel rüçhan başvurusuna dayalı bireysel başvuru yöntemine kıyasla, yüksek verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlıyor.

Madrid sisteminin kullanılmasının avantajları sadece başvuru yapılmakla da sınırlı kalmıyor, tescil sonrasında da devam ediyor. Örneğin, markanın on yıllık koruma süresinin sonunda yenileme zamanı geldiğinde, yenileme işlemi WIPO’da tek bir elektronik dosyalama yoluyla belirlenen tüm ülkeler için gerçekleştirilebiliyor. Tescil sonrası bir diğer faydası da hak sahiplerinin bir isim değişikliği veya devir veya adres değişikliği kaydı yapmaları gerektiğinde, bu işlemleri tek talep tüm ülkelerde çok uygun maliyetlerle yapabiliyor olmaları.