Avrupa Patent Ofisi Giriş Tabelası
Avrupa Patent Ofisi

Avrupa Patent Ofisi (EPO) resmi işlem ücretlerini artırdı

Avrupa Patent Ofisi

Avrupa Patent Ofisi (EPO) 1 Nisan 2022'den geçerli olmak üzere Avrupa patent başvurusu ve işlem ücretlerini artırdı. Resmi ücretler ortalama %2,5 oranında arttı.

1 Nisan 2022 tarihinden sonra artırılan ücretlerle işlemlerin yapılması gerekiyor. Yeni ücretlerin yürürlüğe girmesini takip eden 6 ay içinde (bu durumda 1 Ekim 2022 tarihine kadar) resmi ücretler hatayla eski ücret tarifesine göre ödenirse, ödeme geçerli bir şekilde yapılmış sayılacak, ancak EPO, bu durumda ücret artışından kaynaklanan farkı talep edecek ve talep tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvuru sahibince farkın ödenmesi gerekecek.

Bazı durumlarda ücret artışlarından etkilenmemek için 1 Nisan 2022 tarihinden önce daha düşük oranla ücretlerin ödenmesi mümkün olabilecek. Örneğin PCT sisteminden Avrupa patent sistemine geçişlerin 1 Nisan 2022’den öncen yapılması halinde eski fiyat tarifesine göre ücretlerin ödenmesi mümkün olabilecek. Bu durumda erken işlem talebi yapılması gerekmiyor.

Diğer yandan, Avrupa patent başvuruları yıllık yenileme ücretleri ise %3 oranında artırıldı. Avrupa patent başvurusu devam ederken 3’üncü yıldan itibaren her yıl yenileme ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Vadesi gelen yenileme ücretlerinin 1 Nisan 2022’den önce ödenmesi durumunda da ücret artışlarından kaçınmak mümkün olabilecek. 3’üncü yıl yenilemesi vade tarihinden geriye doğru 6 ay içerisinde ödenebiliyor, diğer yenileme ücretleri ise vade tarihinden geriye doğru 3 ay içerisinde ödenebiliyor.

Avrupa Patent Ofisi her iki yılda bir 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ücretlerini artırıyor. En son artırım 1 Nisan 2020’de olmuştu.