Marka tescili işaretli ABD bayrağı

USPTO, marka işlemlerinde ABD'li vekillerle çalışma zorunluluğu getirdi

USPTO

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), ABD dışında ikamet eden marka başvuru ve tescil sahiplerinin ve marka temyiz kurullarında temyizde bulunan veya savunmada bulunan tüm tarafların ABD’de hukuk alanında işlem yapma lisansına sahip vekiller/avukatlar tarafından temsil edilmesi zorululuğunu getirdi. Temsil zorunluluğu 3 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni uygulama ile ilgili bilgilendirme notunda, ABD Fikri Mülkiyet Ticaret Sekreteri ve USPTO Direktörü Andrei Iancu'nun şu sözlerine yer verildi:

İşletmeler, markaları hakkında önemli yasal kararlar almak için ABD ticari marka siciline dayanıyor. Tescilin doğruluğunu ve bütünlüğünü korumak için, tüm kullanıcıların yararına, USPTO’nun, tüm başvuru ve tescil sahiplerinin uymasını gerektiren uygun araçlara sahip olması gerekiyor.

Yeni uygulama ile ilgili olarak USPTO Ticari Markalar Komiseri Mary Boney Denison ise şunları söyledi:

Dünya çapındaki birçok ülkede on yıllardır bu gereksinim vardı... Bu yeni kuralın USPTO’ya sunulan başvuruların kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.

ABD’de marka başvurusu yapmak isteyen veya tescil sahibi olan Türkiye’deki firmaların ve şahısların ABD’li marka vekilleri ve avukatları ile olan iletişimi sağlamak için uzman Türk marka vekilleri ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

Yorumlar