RedBull

Red Bull renk markalarının tescil haklarını kaybetti

Red Bull

Avrupa Adalet Divanı, Red Bull’un EU Genel Mahkemesinin Red Bull’un renk markasının hükümsüzlüğü kararının iptali için yaptığı başvuruyu 29 Temmuz 2019 tarihinde reddetti.

Davanın geçmişi

2002 yılında Red Bull aşağıdaki renk markası için 32. sınfta “enerji içecekleri” için tescil başvurusunda bulundu.

Red Bull - Mavi ve Gümüş Renk

Marka başvurusunun 2005 yılında tesciline karar verildi. 2010 yılında Red Bull 32. sınıfta “enerji içecekleri” için aşağıdaki renkler için marka başvurusu yaptı.

Red Bull Mavi Gümüş Renk Markaları

İnceleme Uzmanı Red Bull’dan renklerin uygulanacağı oranı ve nasıl görüneceklerini açıklamasını talep etti. Red Bull renklerin eşit oranda uygulanacağını ve yan yana konumlandırılacaklarını bildirdi. Marka başvurusu 2011 yılında “mavi (Pantone 2747C), gümüş (Pantone 877C) renkler ve bu renklerin eşit oranda ve yan yana konumlandırılacaktır” açıklaması ile tescilne karar verildi.

Üçüncü bir tarafın müdahalesi üzerinde renklerin tescil edilebilirliği EUIPO İptal Bölümü tarafından ele alındı. İptal Bölümü her iki markanın da açıklık ve yeknasklık kriterlerini (Madde 4 of EUTM Yönetmeliğiin 4 Maddesi (2017/1001) karşılamadığı nedeniyle iptal edilmelerine karar verdi. Bu karar, Birinci Temyiz Kurulu ve Genel Mahkeme tarafından da doğru bulundu.

Red Bull davayı Avrupa Adalet Divanına kadar taşıdı. Ancak Avrupa Adalet Divanı da önceki kararların doğruluğunu teyit etti.

Yorumlar