Mısır alpfabesi

Mısır UPOV Sözleşmesine katıldı

Mısır

Mısır, Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Uluslararası Sözleşmesine 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle katılım sağladı. Böylece, Mısır, 1 Aralık 2019 tarihinde Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Uluslararası Birliğinin (UPOV) yetmişaltıncı üyesi olacak. 

UPOV, Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Uluslararası Sözleşmesi ile kuruldu. Sözleşme 1961'de Paris'te kabul edildi ve 1972, 1978 ve 1991'de revize edildi. İsviçre'nin Cenevre kentinde faaliyet gösteren hükümetler arası bir organizasyon olan UPOV, Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Uluslararası Sözleşmesi kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor. UPOV Sözleşmesi kapsamında bitki ıslahı için özel olarak benimsenmiş ve bitki ıslahçılarını yeni bitki çeşitlerini geliştirmeye teşvik etmek amacıyla geliştirilmiş olan özgün (sui generis) fikri mülkiyet koruması sağlanıyor.

UPOV'un üyeleri şu ülkelerden oluşuyor:

Afrika Fikri Mülkiyet Teşkilatı, Arnavutluk, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bolivya (Çok Devlet), Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Mısır (1 Aralık 2019 itibariyle), Estonya, Avrupa Birliği, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kenya, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Meksika, Karadağ, Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Kuzey Makedonya, Norveç, Umman, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Trinidad ve Tobago, Tunus, Türkiye, Ukrayna, İngiltere, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay, Özbekistan ve Vietnam.

Yorumlar