Gürcistan

Gürcistan, EPO ile validasyon anlaşması imzaladı

Gürcistan

Gürcistan hükümeti ile Avrupa Patent Ofisi (EPO) arasında validasyon anlaşması imzalandı. Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra, Avrupa patent başvurusu üzerinden Gürcistan'da patent koruması elde edilebilecek.

Gürcistan, Fas, Moldova Cumhuriyeti, Tunus ve Kamboçya’dan sonra EPO ile validasyon anlaşması imzalayan beşinci ülke oldu. Avrupa Patent Sözleşmesine (EPC) üye olmayan ancak Avrupa Patent Ofisi ile ikili anlaşmalara dayalı olarak validasyon anlaşması imzalayan ülkeler “validasyon ülkeleri” (validation states) olarak adlandırılıyor. Bu ikili anlaşmalar kapsamında Avrupa patent başvuruları üzerinden imzacı ülkede başvuru aşamasında veya Avrupa patent bavurusu araştırma raporunun yayımını takip eden 6 ay içerisinde ilgili ülke için “validasyon ücreti”nin ödenmesi şartıyla patent elde etme imkanı oluyor.

Halen, EPC'ye taraf olan (Türkiye dahil) 38 devlet ve EPC'ye taraf olmayan iki uzatma devleti (extension state - Bosna Hersek ve Karadağ) ve dört validasyon ülkesi (yeni anlaşma yürürlüğe girdikten sonra beş) bulunuyor. Böylece, bu anlaşma ile beraber Avrupa patent başvurularının coğrafi alanı 45 ülkeyi kapsayacak şekilde genişlemiş olacak.

Yorumlar