Yapay Zeka ve İnsan Yüzü

DABUS: Bir patent başvurusundaki ilk yapay zeka mucit

AI

Yapay zeka tabanlı DABUS adlı bir bilgisayar programı iki patent başvurusu için buluş sahibi olarak gösterildi. Patent başvuruları Amerika Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisine (USPTO), Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisine (UKIPO) ve Avrupa Patent Ofisine (EPO) dosyalandı. Böylece ilk kez bir bilgisayar programı buluş sahibi olarak bir patent başvurusunda yer aldı.

Stephen Thaler tarafından geliştirilen DABUS herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın yeni fikirler üretebiliyor. DABUS birlikte işleyen iki nöral ağ kullanıyor, bunlardan birisi yeni fikirler üretirken diğeri bu fikirleri yenilik bakımından derecelendirerek değerlendirmeye tabii tutuyor.

DABUS, geliştiricilerinin teknik alanları dışında yer alan ve patent elde etme potansiyeline sahip iki fikir geliştirdi. DABUS’un buluş sahibi olarak listelendiği patentlerden birisi bir yiyecek-içecek kabı ve diğeri ise acil durumlarda dikkat çekmek için kullanılan bir ışık ile ilgili.

Patent başvurularında sadece gerçek kişiler buluş sahibi olarak gösterilebildiği için bu başvuruların Patent Ofislerince büyük ihtimalle reddedilmesi bekleniliyor. Ancak başvurular cevaplanması oldukça zorlayıcı olacak yapay zekaların buluş sahibi olup olamayacakları sorusunu da gündeme getirmesi bakımından oldukça önem arz ediyor. Bu bakımdan, mevcut kanunlarda ve uluslararası anlaşma ve sözleşmelerde “kişi” kavramının yeniden yorumlanması veya değişiklikler yapılarak “kişi” kavramının kapsamının genişletilmesi söz konusu olabilir.

Yorumlar