Berlin

Almanya Adalet Bakanından "Birleşik Patent Mahkemesi" mektubu

Birleşik Patent Mahkemesi

Almanya Adalet Bakanı, Alman  Parlementosuna gönderdiği bir mektupta, Alman Hükümetinin Birleşik Patent Mahkemesi Anlaşmasını (UPCA) Brexit’in etkilerinin netleşmesine kadar onaylamayacağını ifade etti. Mektupta şu görüşlere yer verildi:

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çekilmesinin (Brexit) Avrupa patent reformu üzerindeki etkileri, Birleşik Patent Mahkemesi Anlaşmasının uygulama sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Çekilme işleminin cari ve yasal etkileri, Anlaşmaya yönelik olarak incelenmeli ve Avrupa düzeyinde bir fikir birliğine varılmalıdır. Bu fikir birliği süreci halihazırda tamamlanmamıştır, zira beklenen çıkışın önemli etkenleri henüz bilinmemektedir.

Adalet Bakanının mektubu UPCA’ya karşı yapılan anayasal şikayetin Alman Federal Mahkemesinde bu sene içinde veya gelecek senenin başında duruşma edilmesinin beklendiği bir zamanda geldi.

2017 yılının Mart ayında, bir Alman patent vekili UPCA’nın anayasal olmadığı gerekçesiyle anayasal şikayette bulunmuştu. Şikayet, Parlamentoda Anlaşmanın onaylanmasının askıya alınması sonucunu doğurmuştu.

Şikayette, UPCA'nın onaylanmasının Almanya'nın egemenlik haklarını AB'ye gayri meşru bir şekilde devretmesi anlamına geldiği ve UPC yargıçlarının bağımsız olmadığı ve demokratik meşruiyetlerinin bulunmadığı ileri sürülmüştü.

Birlik Patent Sistemi, Avrupa'da etkili patent korumasına daha kolay ve uygun fiyatlarla erişim sağlamayı amaçlıyor.

Yorumlar